Mělník, starobylé věnné město českých královen se proslavilo především pěstováním vinné révy. Kromě vína si většina návštěvníků města vychutnává pohled na soutok Labe a Vltavy, památnou horu Říp i…
Z mělnické vyhlídky na zámecké terase je vidět nejznámější soutok u nás, místo, kde se potkává Labe a Vltava. Mnozí v představě, že se dívají na ústí řeky Vltavy, pozorují plavební kanál této řeky,…
První česká světice, kněžna Ludmila, pocházela z hradiště Pšov, které bylo předchůdcem hradu i následně města Mělník. Podle jedné z legend to měla být právě ona, kdo se zasloužil o vybudování tohoto…
Kostel Čtrnácti svatých pomocníků v Mělníku byl vybudován v letech 1752 - 1753 řádem kapucínů, kteří působili na Mělnicku od počátku 18. století. Jedná se o jednoduchou jednolodní pozdně barokní…
Náměstí vinného města Mělník dominuje zajímavé sousoší s názvem Vinobraní. Po obvodě náměstí i v přilehlých uličkách dotvářejí historický ráz zajímavé renesanční a barokní domy. Každý má svůj příběh…
Centrum historické části města představuje náměstí Míru. V turistickém informačním středisku, které se nachází jen pár metrů od náměstí, velmi ochotně poradí a to po celý rok sedm dní v týdnu. Zde je…
Do města Mělník se vcházelo a vjíždělo dvěma branami. Do dnešních dob se zachovala pouze jedna, ta jihovýchodní, Pražská. Brána s názvem Labská bohužel zanikla. Pražská brána pochází pravděpodobně z…
Působivou a zdaleka viditelnou dominantou města, ležícího asi třicet kilometrů severně od Prahy, je kromě zámku také chrám sv. Petra a Pavla nacházející se na vyvýšenině nad pravým břehem Labe. …
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak…
Obříství je obec ležící nedaleko Mělníka v rovinaté polabské krajině na levém břehu Labe. Kdo tudy projíždí, většinou se nezastaví u zdejšího kostela a nezavítá na místní hřbitov, a to je chyba. …